Dieta dla mózgu.

Dieta dla mózgu, czyli właściwe odżywianie na sprawne myślenie

Prawidłowy posiłek we wspólnym gronie poprawia nastrój i inteligencję. Zdjęcie autorstwa August de Richelieu z Pexels

Właściwy sposób odżywiania jest niezwykle ważny i zdążyliśmy się do tego już przyzwyczaić. Istotne jest nie tylko co jemy, ale także jak jemy i jak często. Posiłki powinny być zróżnicowane, bogate w witaminy, błonnik, jak również mikroelementy. Porcje zdrowych warzyw i owoców powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi codziennie. Jest tak bowiem nie da się najeść i nazbierać niezbędnych substancji na zapas. Jedzenie świeżych warzyw i owoców jest niezwykle ważne zwłaszcza w okresie kiedy nasza odporność słabnie, czyli w okresie jesienno-zimowym. Ale naukowcy nie śpią i co jakiś czas informują nas o swoich nowych odkryciach.

Złe odżywianie powoduje spadek IQ

Z najnowszych badań wynika, że maluchy do 3 roku życia, które się niezdrowo odżywiają. To znaczy jedzą dużo tłuszczów oraz węglowodanów, które zawarte są w słodyczach. Poziomem ich IQ odbiegają od swoich rówieśników po kilku latach. Tak więc to co jemy w młodym wieku ma szczególne znaczenie, jeśli chodzi o poziom naszej inteligencji.

Wyniki tych badań opublikowało „Journal of Epidemiology and Community Health”. Naukowcy z Bristolu udowodnili, że odpowiedni sposób odżywiana wpływa na rozwój mózgu.

Dokładne badanie wpływu diety na IQ dzieci.

Zbalansowana dieta to podstawa prawidłowego rozwoju. Zdjęcie autorstwa Larissa Deruzzi z Pexels.

W długofalowym badaniu wzięło udział 4 tys. Dzieci w wieku 3,4, 7,8 lat. Zadaniem rodziców było skrzętne wypełnienie ankiet przygotowanych przez naukowców o sposobie żywienia tych dzieci. Testom na poziom IQ poddano dzieci w wieku 8,5 roku. Oprócz informacji na temat spożywanych pokarmów przez dzieci objęte badaniem, naukowcy wzięli również pod uwagę długość karmienia piersią. Oprócz tego też wykształcenie matki, przynależność do grupy społecznej.

Mózg rozwija się najszybciej

Badania jednoznacznie wykazały, że złe nawyki żywieniowe mają wpływ nie tylko na nasz ogólne zdrowie, ale także na poziom inteligencji. Wszechobecne tłuszcze i węglowodany sieją także spustoszenie w organizmie. Podwyższają zły cholesterol, zwiększają ryzyko miażdżycy naczyń a także mogą przyspieszyć rozwój demencji. Największy wpływ jak się okazało, niezdrowa żywność ma na mózg. W młodym wieku mózg rozwija się bardzo szybko. To właśnie wtedy przyrasta najwięcej komórek nerwowych. Czynniki oddziałujące na mózg w późniejszym okresie życia są mniej istotne.

Zdaniem Fiony Ford, rzecznika Brytyjskiego Stowarzyszenia Dietetyków młodzi ludzie, którzy zostali rodzicami wymagają jednak szkoleń i edukacji, w zakresie zdrowego żywienia.

Pamiętajmy, że dzieci same nie wyrobią w sobie nawyku zdrowego żywienia. To właśnie od nas rodziców zależy czym je będziemy karmić i jaką wiedzę im przekażemy w tym zakresie. Jest o co walczyć, bowiem to czego dowiedzą się od nas, będą przekazywały dalej swoim dzieciom, nawet jeśli będą to robić nieświadomie, w myśl przysłowia „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[emulsion_relate_posts]